Polacy startowali na Letnich Igrzyskach Olimpijskich Głuchych

W tureckim Samsun odbyły się 23. Letnie Igrzyska Olimpijskie Głuchych. Igrzyska organizowane są cyklicznie (od 1924 roku). Tenisiści stołowi rywalizowali w turnieju drużynowym, grze pojedynczej, podwójnej i mieszanej. W zawodach wzięło udział 80. mężczyzn i 45 kobiet z 29 państw.

Zawody zdominowali przedstawiciele Chin, którzy wygrali rywalizację we wszystkich konkurencjach. Drugie miejsce w klasyfikacji medalowej zajął Tajwan, a trzecie Ukraina. Indywidualnie najlepiej w Turcji zaprezentowali się Chińczycy Wang Cong i Huang Meng Ping, którzy zwyciężyli w turnieju gry pojedynczej.

A jak w Samsun zaprezentowali się biało-czerwoni? W turnieju drużynowym kobiet, w którym startowało 10 reprezentacji narodowych, Polskie pingpongistki (Iwona Żyła, Monika Dorsz) zajęły ósme miejsce miejsce. W grupie eliminacyjnej Polki przegrały z Chinkami i Japonkami po 0:3, Indiami 1:3 oraz wygrały z Turcją 3:2. O siódme miejsce podopieczne Wiesława Pięty przegrały z Węgrami 2:3. Triumfował zespół z Chin, który pokonał w finale Ukrainę. Trzecie miejsce przypadło Japonii i Rosji.

Na 14. pozycji rywalizację w turnieju drużynowym zakończyli Paweł Pieta, Adrian Szeliga, Marek Rutowski i Grzegorz Nowak (startowało 16 drużyn). Zespół zaprezentował się przeciętnie. W grupie eliminacyjnej Polska przegrała wszystkie mecze – z późniejszymi brązowymi medalistami Litwą i Kazachstanem po 0:3 oraz Bułgarią 2:3. W grze o miejsca 9-16 biało-czerwoni ulegli reprezentacji Hongkongu 0:3, a następnie pokonali Tajlandię 3:0. O 13. miejsce Polacy przegrali z gospodarzami imprezy – Turcją 0:3. Zwyciężyły Chiny przed Tajwanem. Trzecie miejsce zajęły Litwa i Kazachstan.

W turnieju gry pojedynczej najlepiej wypadła Iwona Żyła, które zajęła dziewiąte miejsce. Wśród mężczyzn Adrian Szeliga jako jedyny reprezentant Polski awansował do turnieju głównego.